Учени предупреждават за ускорено глобално топене на ледниците 

25 февруари 2025 05:52   1005 прочита


 
 
Средно около 273 милиарда тона лед се губят всяка година – еквивалентно на потреблението на вода от населението на света за 30 години, казват изследователите. 

Топенето на ледниците по света се ускори през последното десетилетие, предупредиха учените тази седмица, като добавиха, че през следващите години може да бъде по-бързо от очакваното преди, което да доведе до покачване на морското равнище. 

Световните ледници, които са важни регулатори на климата, се топят бързо в резултат на глобалното затопляне. 

В първата по рода си глобална оценка международен екип от изследователи установи рязко увеличение на скоростта на топене през последното десетилетие, с 36% повече загуба на лед между 2012 г. и 2023 г. в сравнение с 2000 г. и 2011 г. 

Според проучването световните ледници са загубили около 5% от обема си от началото на този век, с големи регионални различия - от едва 2% загуба в Антарктида до цели 40% в Европейските Алпи. 

Констатациите са "шокиращи", но не съвсем изненадващи, тъй като глобалните температури се повишават в резултат на емисиите на парникови газове, каза Майкъл Земп, професор в университета в Цюрих и съавтор на изследването, публикувано в списание Nature. 

Много малки ледници „няма да оцелеят през този век“ 
Кемп отбеляза, че регионите с по-малки ледници ги губят по-бързо, като много от тях „няма да оцелеят до края на века“. 

Изследването – координирано от Световната служба за наблюдение на ледниците (WGMS), Университета в Единбург и изследователската група Earthwave – имаше за цел да комбинира полеви и сателитни измервания, за да създаде референтна оценка на загубата на лед. 

Cemp, който ръководи WGMS, добави, че наблюденията на неговия екип и новото моделиране предполагат, че топенето на ледниците през този век ще бъде по-бързо, отколкото беше изчислено преди това от Междуправителствения панел на ООН по изменение на климата (IPCC). 

„Поради това сме изправени пред по-високо покачване на морското равнище до края на века от очакваното“, каза той пред АФП, добавяйки, че загубата на ледници ще засегне и запасите от сладка вода, особено в Централна Азия и Андите. 

Ледниците – вторият най-голям фактор за повишаване на морското равнище 

Ледниците са вторият най-голям фактор за покачване на морското равнище след топлинното разширение на океаните, причинено от тяхното затопляне. 

Учените изчисляват, че близо 2 сантиметра покачване на морското равнище от 2000 г. насам може да се дължи на топенето на ледниците, което означава, че още близо 4 милиона души, живеещи по бреговете на света, са изложени на риск от наводнения. 

"Стратегия за оцеляване" 
Понастоящем по-малките ледници допринасят най-много за покачването на морското равнище, но Мартин Зигерт, професор от университета в Ексетър, който не е участвал в проучването, каза, че изследването е "тревожно". 

Това е така, защото проучването предвижда по-нататъшни загуби на ледници и може също така да покаже как огромните ледени покривки на Антарктика и Гренландия реагират на глобалното затопляне. 

„Сега ледените покривки губят маса шест пъти по-бързо, отколкото преди 30 години, и когато се променят, спираме да говорим за сантиметри и започваме да говорим за метри“, предупреди той. 

Ледниците са били ключови индикатори за предизвиканото от човека изменение на климата от десетилетия, а данните от WGMS са събирани повече от век. 

През 20-ти век оценките се основават на теренни измервания на около 500 ледника, но наскоро сателитите позволиха на учените да проследят промените в 275 000 ледника по света, използвайки камери, радари, лазери и други методи за измерване на масата на Земята. 

През януари ООН обяви, че запазването на световните ледници е важна „стратегия за оцеляване“ на планетата. 

За да постигнем това, „трябва да намалим емисиите на парникови газове – това е едновременно просто и сложно“, отбеляза Семп. 

„Всяка десета от градуса затопляне, което избягваме, ни спестява пари, спасява живота ни и намалява проблемите ни“, заключи той. 

 

 

 


 
 

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар